Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pravý panel Preskočiť na pätičku

Múzeá

Múzeum liptovskej dediny Pribylina (zdroj: liptovskemuzeum.sk)
Múzeum liptovskej dediny Pribylina (zdroj: liptovskemuzeum.sk)

Múzeum liptovskej dediny Pribylina

Spoznávať okolie Nižnej Boce a nezamieriť do skanzenu v Pribyline sa snáď ani nedá. Lákadiel ľudovej architektúry a tradičného spôsobu života na Liptove je v múzeu mnoho, treba ich všetky preskúmať. Počas letnej turistickej sezóny sa môžete tešiť i na školu ľudových remesiel, ktorá vám predvedie ukážky ľudových remeselných techník, ako aj liptovské obyčaje a zvyky. Veru, deň to bude plný zážitkov.

Oplatí sa vedieť: Múzeum liptovskej dediny Pribylina sa začalo stavať v súvislosti so zaplavením rozsiahleho územia na západ od Liptovského Mikuláša pri výstavbe vodného diela Liptovská Mara. Z jedenástich zatopených obcí sem preniesli najvýznamnejšie kultúrne pamiatky, ktoré dnes tvoria základ expozície múzea. Pôvodné stavby boli rozobrané na mieste vzniku a ich vzácne časti sa previezli a osadili do presných kópií pôvodných objektov. Vzniklo tak najmladšie múzeum v prírode na Slovensku.

Zaujímavosti: K najväčším klenotom svetskej a sakrálnej ľudovej architektúry patrí goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec a ranogotický Kostol Panny Márie z Liptovskej Mary. Kaštieľ patrí k najstarším zemianskym stavbám Liptova a pri jeho prehliadke zaujmú viaceré architektonické detaily a neskorogotické nástenné maľby. Kostol je oveľa starší, jeho základy sú románske a pochádzajú pravdepodobne z 12. storočia. Bol prestavaný v druhej polovici 13. storočia, neskôr ho rozšírili a v 17. storočí pristavili vežu. Zaujímavým objektom je aj jednotriedna škola s bytom učiteľa z Valaskej Dubovej a expozícia dobových úľov v ovocnom sade pri škole. V hornej časti areálu múzea sa nachádza statická expozícia historickej Považskej lesnej železnice a určite neprehliadnete i vlastnú zoo expozíciu zameranú na chov domácich zvierat a hydiny. Atrakciou múzea je chov huculských koní s možnosťou jazdy pre návštevníkov.

Web: www.liptovskemuzeum.sk