Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pravý panel Preskočiť na pätičku

Letné športy

Malužinská dolina (zdroj: panoramio.com/minostefo81)
Malužinská dolina (zdroj: panoramio.com/minostefo81)

Cyklistika v Malužinskej doline

Či už ste skúsení alebo rekreační cyklisti, dovolenku v Nižnej Boci si budete pochvaľovať. Kamkoľvek sa vyberiete, čaká na vás množstvo označených cyklotrás. Kratších či dlhých, náročných i takých, ktoré sú ako stvorené pre rodiny s malými nadšencami dvojkolesových tátošov. Ak sa vyberiete do neďalekej Malužinskej doliny, čaká na vás osvieženie v podobe malužinskej kyslej vody i obľúbený tajch.

Popis trasy: Cyklotrasa začína v obci Malužiná (4 km od Nižnej Boce), kde je v prípade potreby možné zaparkovať auto priamo pred Lesnou správou. Nenáročná značená cyklistická trasa s miernym stúpaním vedúca peknou scenériou Malužinskej doliny, popri potoku Malužiná, má prevažne asfaltový povrch a je vhodná aj pre výjazd s cyklovozíkom. Po cca 3,5 km sa dostanete na Predné, Y- križovatke. Vľavo by sa po modrej značke pokračuje do doliny Hodruša. Odbočte však vpravo na chatu Tajch. Prejdete okolo lokality Krivá, horárne, minerálneho prameňa Malužinská kyslá voda až sa nakoniec dostanete k cieľu cyklotrasy – Malužinskému tajchu. Na kopčeku sa nachádza chata Tajch, pri ktorej sú stoly, kde je možné sa občerstviť pri peknom pohľade na tajch a okolitú prírodu.

Zaujímavosti: Pokiaľ by ste Malužinskou dolinou nasledovali modrú turistickú značku, dostanete sa na jeden z najkrajších vrchov Nízkych Tatier, Veľký bok. Leží na bočnom hrebeni Nízkych Tatier a milovníkom turistiky odkrýva prekrásny výhľad na Západné i Vysoké Tatry.

Vodná nádrž Čierny Váh (zdroj: mikulas.sk)
Vodná nádrž Čierny Váh (zdroj: mikulas.sk)

Na bicykli k Čiernemu Váhu

Vyberte sa na pohodovú cyklotrasu vedúcu popri prečerpávacej vodnej elektrárni Čierny Váh, telesom bývalej považskej lesnej železnice a ďalšími zaujímavými zákutiami Liptova. Je technicky nenáročná a vedie prevažne po asfaltových, poľných a lesných cestách. Trasu zvládnete bez problémov aj s cyklovozíkom.

Popis trasy: Ideálnym miestom pre štart je Kráľová Lehota (10 km od Nižnej Boce). Z parkoviska pri stanici vyrazte po červenej cykloznačke smer Svarín / Čierny Váh. Staršia asfaltka vás údolím dovedie až k dolnej nádrži prečerpávacej vodnej elektrárne Čierny Váh. Po ceste, ktorá miestami mierne stúpa a klesá stretnete určite cyklistov, pretože táto oblasť je dosť obľúbená. Ak však máte chuť obzrieť si aj hornú nádrž, odkiaľ sú nádherné výhľady na Tatry, Liptovskú kotlinu a Veľkú Fatru, tak vo Svaríne odbočte vľavo, pripravte sa však na 6 km stúpanie serpentínami. Dolnú nádrž budeme obchádzať z pravej strany a pár metrov za ňou sa dostaneme ku horárni a Múzeu považskej lesnej železnice. Je už len na vás, či budete pokračovať cyklistickým okruhom ďalej v smere Važec, Východná, Hybe, alebo sa vrátite k východiskovému bodu v Kráľovej Lehote.

Zaujímavosti: Prečerpávacia vodná elektráreň (PVE) Čierny Váh sa nachádza v dolnej časti rieky Čierny Váh, približne 10 km nad sútokom s Bielym Váhom, povyše osady Svarín pri Liptovskom Hrádku. Ide o výnimočnú vodnú elektráreň, nachádzajúcu sa v nádhernom prostredí. Jej zvláštnosťou je, že na rozdiel od bežných vodných elektrární, táto viac energie spotrebuje na prečerpávanie, ako dodá do siete. Jej úlohou totiž nie je stála dodávka energie, jej úlohou je byť schopná kedykoľvek (do 120 sekúnd) dodať akýkoľvek výkon počas doby požiadavky.