Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pravý panel Preskočiť na pätičku

Hrad a Kaštieľ Liptovský Hrádok

Hrad a Kaštieľ Liptovský Hrádok

Zrúcanina hradu Hrádok spolu s priľahlým kaštieľom tvoria oddávna dominantu Liptovského Hrádku a malebnej časti celého horného Liptova. Ruiny hradu a pomaly sa rozpadávajúceho kaštieľa už od 30-tych rokov 20. storočia zamestnávali mysle ľudí, ktorým nebol osud pamiatok na Liptove ľahostajný.

Napriek určitým snahám sa záchranu tohto komplexu nepodarilo zorganizovať ani za prvej republiky, socializmu, či do konca 20. storočia. Objekt Hradu a Kaštieľa bol od roku 1989 neobývaný. Priestory boli nevykurované, vystavené nežiadúcim návštevníkom, a v tomto čase bolo aj odcudzené hodnotné príslušenstvo a časti interiéru, patriace k objektu Hradu a Kaštieľa.

Až v roku 2001, keď Ing. Dagmar Machová navštívila zrúcaninu hradu a ruiny kaštieľa, sa jej v mysli zrodila vízia obnovy a oživenia tohto panstva, o ktorého vybudovanie a rozvoj sa v 17. storočí významne zaslúžila aj šlachtičná Magadalena Zai z Uhrovca.

Oplatí sa vidieť: Prehliadka nádvorím Hradu a časti interiéru Kaštieľa s výkladom, audiovizuálna prezentácia histórie, rekonštrukcie i priestorov v súčasnej podobe.

Prehliadky: Aktuálne informácie vrátane cenníka vstupného

Web: www.hradliptovskyhradok.sk